Programul slujbelor

Duminică, 2 iunie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 4 iunie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 7 iunie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică, 9 iunie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 11 iunie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Joi, 13 iunie

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Vineri, 14 iunie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Duminică, 16 iunie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Marți, 18 iunie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Vineri, 21 iunie

 • 17.30 - Sf. Maslu
 • 19.30 - Spovedanie

Sâmbătă, 22 iunie

 • 11.00 - Moșii de vară. Pomenirea morților.

Duminică, 16 iunie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Luni, 24 iunie

 • 09.30 - Acatist
 • 10.00 - Sf. Liturghie

Marți, 25 iunie

 • 18.00 - Acatist
 • 18.45 - Spovedanie

Duminică, 30 iunie

 • 11.30 - Sf. Liturghie

Program bibliotecă: În fiecare vineri după Taina Sfântului Maslu

 „De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în Împărăția lui Dumnezeu” (Evanghelia după Ioan 3,3)

Sărbătoare mare în parohia “Nașterea Domnului” din München: în cadrul Sfintei Liturghii baptismale, a fost săvârșit botezul pruncului Iacob Nicolae, întâiul născut al Părintelui paroh Nicolae Canciu. Părintelui paroh i-au fost alături în slujire Părintele Dorian Molete de la parohia „Sf. Apostoli Petru și Pavel” din Bruxelles și Părintele Vlad Dumitru Stoica de la Biserica „Sf Nicolae” și Biserica „Buna Vestire” din Ilimbav-Sibiu.

Biserica noastră a fost învăluită într-o atmosferă de sărbătoare și emoție pe toată durata slujbei.În fața lui Dumnezeu și a credincioșilor prezenți, fiul Părintelui Nicolae a fost botezat în numele Sfintei Treimi. Slujba încreştinării a adus bucurie atât părinţilor şi rudelor, cât şi întregii comunităţi.

Botezul este una dintre cele mai importante și semnificative taine.Este taina prin care omul, prin întreita afundare în apă sfinţită de către preot, în numele Sfintei Treimi, se spală de păcatul strămoşesc şi de toate păcatele de până atunci. Astfel se naşte din nou duhovniceşte şi devine membru al Bisericii.Ne îngropăm și înviem cu Hristos în apa sfințită a Botezului în numele Preasfintei Treimi. Devenim templu al Duhului Sfânt prin pecetluirea cu Sfântul și Marele Mir. Apoi, cel nou botezat, primește pe însuși izvorul harului, pe Iisus Hristos, împărtășindu-se cu Trupul și Sângele Său.

Cei care au depus mărturie față de Dumnezeu pentru viața aleasă pe care o va avea cel nou botezat, au fost Părintele Dorian alături de doamna preoteasă Maria. Avem convingerea că Iacob Nicolae va crește într-un mediu binecuvântat și va învăța valorile creștine autentice de la părinții și nașii săi, care vor ști să îl îndrume pe calea credinței și a iubirii de Dumnezeu.După botez, am petrecut cu toții într-o atmosferă de bucurie și comuniune.

Toți cei prezenți la Sfânta Liturghie au fost invitați să participe la agapă, astfel încât s-a creat o atmosferă de unitate, în care toți participanții s-au simțit parte a unei familii spirituale mai mari Evenimentul a fost nu doar o sărbătoare pentru familie și toți cei prezenți, ci și  un moment de închinare și recunoștință față de Dumnezeu. Ne rugăm ca micuțul să crească în sănătate, înțelepciune și iubire, și să fie călăuzit pe drumul cel bun, pe toate cărările vieții sale. Alături să îi fie mereu îngerul păzitor, care să-l îndrume în momentele grele, să-l apere de tot răul!

“Copii ai Botezului, copii fără pată, v-ați îmbrăcat în foc și duh sfânt. Păstrați taina pe care ati imbrăcat-o în apa Botezului!“-Sf Efrem Sirul

 

Comunitate

Pr. Prof. Dr. Mircea Basarab

Înregistrare la autoritățile germane cu sigla RX

Cerere de înscriere

Puteți descărca de aici:

Cererea de înscriere în
parohia noastră.

Citatele zilei

 • 01-slide-f.jpg
 • 02-slide-f.jpg
 • 03-slide-f.jpg

© Biserica Ortodoxă Română “Naşterea Domnului” MÜNCHEN | Adresa: Blumen-Str. 36, 80331 München | Pr. paroh Nicolae Canciu: 0151-45990348